Szukaj na tym blogu

czwartek, 22 listopada 2012

Poczta elektroniczna



Komputerowy adres pocztowy – zakładanie konta pocztowego.

Poczta elektroniczna (ang. electronic mail), e-mail
Najpopularniejszy i najprostszy sposób komunikowania się w sieci komputerowej. Wiadomość napisana w jednym komputerze i opatrzona adresem skrzynki poczty elektronicznej jest wysyłana do sieci, w której na podstawie adresu trafia do serwera poczty elektronicznej i w nim czeka na odebranie przez adresata. By odebrać przesyłkę elektroniczną należy połączyć się z komputerem, na którym znajduje się nasza skrzynka pocztowa, podając uprzednio swój identyfikator oraz tajne hasło.
Wiadomość elektroniczna może być uzupełniona załącznikami, takimi jak dodatkowe dokumenty i pliki z danymi lub programami.
Obsługą poczty elektronicznej w komputerze zajmuje się specjalny program pocztowy.
Poczta elektroniczna jest wykorzystywana w systemach sieciowych, w których prowadzi się dyskusje, takich jak listy dyskusyjne i grupy dyskusyjne.

Skrzynka poczty elektronicznej (ang. mailbox), skrytka pocztowa
Miejsce w serwerze pocztowym, w którym są przechowywane wszystkie otrzymane listy poczty elektronicznej. Adresat listów może przeglądać listy w swojej skrzynce posługując się programem pocztowym, ponadto może przenosić je na swój komputer, do lokalnej skrzynki pocztowej. Może również usuwać listy ze skrzynki. 

Adres komputerowej skrzynki pocztowej (ang. mailbox address),adres poczty elektronicznej (ang. e-mail address)
Adres nadawcy i odbiorcy poczty elektronicznej, będący jednocześnie adresem jego komputerowej skrzynki pocztowej, do której trafiają wiadomości przesyłane pod jego adresem.
Adres ten składa się z dwóch części przedzielonych znakiem @ (at), np. ti@ii.uni.wroc.pl.
Część przed tym znakiem jest identyfikatorem adresata, a po tym znaku jest nazwą domenową, czyli adresem komputera - serwera pocztowego - na którym użytkownik o tym identyfikatorze ma swoją skrzynkę poczty elektronicznej.

Program pocztowy (ang. mailer)
Program zainstalowany w komputerze użytkownika i przeznaczony do odbierania, wysyłania i zarządzania jego pocztą elektroniczną. Program ten współpracuje ściśle z serwerem pocztowym, na którym użytkownik ma swoją skrzynkę pocztową.
Do najpopularniejszych programów pocztowych należą: Messenger firmy Netscape, Outlook Express firmy Microsoft, które są związane z przeglądarkami tych dwóch firm. 


 Fot. Screen okna programu pocztowego Microsoft Outlook

Adres domenowy, nazwa domenowa (ang. domain name)
Adres IP, czyli adres komputera w sieci, zapisany w postaci słownej, łatwej do zapamiętania. W tej postaci występuje on w adresach poczty elektronicznej. Na podstawie tego adresu można na ogół określić instytucję, w której znajduje się komputer, przechowujący skrzynkę pocztową o tym adresie. Adresy te wygodnie jest czytać od końca. Ostatnia część oznacza państwo, a przedostatnia - domenę, czyli typ instytucji, w której znajduje się komputer.
Skróty niektórych państw: pl - Polska, de - Niemcy, uk - Wielka Brytania, fr - Francja, dk - Dania. Adresy komputerów w Stanach Zjednoczonych nie mają na końcu oznaczenia państwa.

Skróty ważniejszych domen:
· edu - instytucje naukowe i edukacyjne (np. mimuw.edu.pl - serwer Uniwersytetu Warszawskiego);
· com - instytucje i firmy komercyjne (np. wsip.com.pl - serwer Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, na którym znajduje się ten leksykon);
· gov - instytucje rządowe i administracja państwowa (np. sejm.gov.pl - serwer Sejmu RP);
· mil - instytucje wojskowe (np. http://www.wp.mil.pl - strona Ministerstwa Obrony Narodowej);
· net - instytucje związane z obsługą sieci (np. http://www.kki.net.pl - krakowski serwis internetowy);
· org - organizacje niekomercyjne (np. http://www.bn.org.pl - strona Biblioteki Narodowej w Warszawie);
· int - organizacje międzynarodowe.

Nie wszystkie adresy komputerów znajdujących się w Polsce mają adresy zbudowane w pełni zgodnie z tą zasadą. Przykładem może być adres ii.uni.wroc.pl, w którym nazwa domeny wroc jest skrótem nazwy miasta.
Nadawaniem adresów domenowych i tłumaczeniem ich na adresy IP zajmuje się serwer nazw domenowych. 

Domena (ang. domain)
Dwa ostatnie człony w adresie domenowym, oznaczające (od tyłu) państwo i rodzaj instytucji, do której należy dana podsieć. W adresach podsieci w Polsce ta reguła nie zawsze jest przestrzegana. Na przykład w adresie www.ii.uni.wroc.pl trzy ostatnie człony określają instytucję, w której znajduje się serwer podsieci. 

Serwer poczty elektronicznej (ang. e-mail server)
Serwer zajmujący się odbieraniem, gromadzeniem i wysyłaniem przesyłek poczty elektronicznej. Sprawuje również nadzór nad skrzynkami pocztowymi. Serwer ten na ogół współpracuje z różnymi programami pocztowymi, którymi posługują się klienci tego serwera, czyli respondenci (użytkownicy).