Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 9 lutego 2015

Bezpieczeństwo w sieci

Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Zależy nam na tym, abyście naprawdę cieszyli się czasem, który spędzacie na naszych stronach i korzystając z naszych usług. Z tego powodu, przygotowaliśmy zestaw dziesięciu wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci.
To ważne, by mieć na uwadze poniższe punkty, gdy czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych:
1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!
2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.
4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.
5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?
6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.
7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.
8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.
9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!
10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.
I pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić.


Zabezpiecz swój komputer

  • Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, programy antyszpiegowskie oraz firewall
  • Pamiętaj o aktualizacjach
  • Zablokuj spam
  • Używaj aktualnej wersji przeglądarki internetowej
  • Twórz kopie zapasowe regularnie
  • Zaszyfruj swoją sieć bezprzewodową 

Unikaj oszustw internetowych

  • Robiąc zakupy w internecie, szukaj dowodów na rzetelność danej firmy, np. znaku jakości dla sklepów internetowych Trusted Shops
  • Korzystając z internetowego serwisu aukcyjnego, poznaj zasady jego funkcjonowania i naucz się odróżniać dobrych sprzedawców od złych
  • Korzystaj z bezpiecznych sposobów płatności, np. serwisu PayPal i kart kredytowych lub debetowych
  • Aby uniknąć oszustw, używaj zdrowego rozsądku – jeśli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, to najprawdopodobniej prawdziwe nie jest

Dbaj o swoją tożsamość i prywatność

  • Zapobiegaj kradzieży tożsamości, używając aktualnej wersji przeglądarki internetowej i blokując fałszywe wiadomości e-mail przy użyciu filtra antyspamowego
  • Zawsze używaj mocnych haseł
  • Nie zdradzaj zbyt wielu danych osobowych na blogach i w serwisach społecznościowych
 
Jak chronić komputer?

Używaj zapory sieciowej

Zapory sieciowe blokują dostęp niektórym wirusom i hakerom.

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.

Zapobiegaj infekcjom wirusowym

Pobierz najnowsze aktualizacje Windows

Dbaj o dobrą kondycję Twojego systemu operacyjnego i programów

Jak blokować programy szpiegujące

Nie pozwól aby ktoś obcy dostał się do Twojego komputera

Wykonuj regularnie kopie zapasowe

Chroń swoje dane przed katastrofą

Bezpieczne sieci bezprzewodowe

Bez odpowiedniej ochrony, sieci Wi-Fi (bezprzewodowe) narażone są na różnego rodzaju ataki

Jak blokować niechcianą pocztę

Wiadomości ze spamem są zagrożeniem dla Twojego bezpieczeństwa a do tego są wyjątkowo uciążliwe.

Bezpieczne surfowanie po internecie

Zabezpiecz swoją przeglądarkę i unikaj podejrzanych stron.



Co to jest kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości to rodzaj oszustwa, którego skutkiem jest utrata danych osobistych, tj. hasła, nazwy użytkowników, danych bankowych, czy numerów kart kredytowych.
Kradzież tożsamości w sieci znana jest również jako phishing.
Kradzież tożsamości nie jest nowym zjawiskiem. Złodzieje zawsze umieli znaleźć sposoby na to, by nielegalnie pozyskać informacje osobiste, wzbudzając zaufanie u ludzi , kradnąc pocztę ze skrzynek, a nawet przeszukując śmietniki. Teraz, gdy kradzież tożsamości przeniosła się do sieci, przestępcy mogą oszukać dużo więcej osób, co jest dla nich bardziej opłacalne.

Twórz bezpieczne hasła

Bezpieczne hasła to ważna ochrona, która pomoże Ci w przeprowadzaniu bezpieczniejszych transakcji w sieci.

Klucz do bezpieczeństwa hasła to jego długość i złożoność

Idealne hasło jest długie i zawiera litery, punktację, symbole i cyfry
  • Kiedy to tylko możliwe, używaj co najmniej 14 znaków.
  • Im większa jest różnorodność haseł, tym lepiej.
  • Używaj całej klawiatury, nie tylko samych liter i znaków, które widzisz najczęściej.

Stwórz silne hasło, które będziesz w stanie zapamiętać

Istnieje wiele sposobów na stworzenie długiego, złożonego hasła. Oto jeden sposób, który może pomóc w jego zapamiętaniu:
Co zrobićSugestiaPrzykład
Zacznij od zdania, lub dwóch (łącznie ok. 10 słów).Pomyśl o czymś, co jest dla Ciebie istotne.Długie i złożone hasła są najbezpieczniejsze.
Zamień Twoje zdania na ciąg liter.Użyj pierwszej litery każdego słowa.dizhsnwjks (10 znaków)
Zwiększ złożoność.Zamień tylko litery w pierwszej połowie alfabetu na duże.DIzHsnWJKs (10 znaków)
Zwiększ długość poprzez cyfry.Użyj dwóch cyfr, które mają dla Ciebie znaczenie, pomiędzy oba zdania.DIzHsn23WJKs (12 znaków)
Zwiększ długość poprzez znaki interpunkcyjne.Dodaj znak interpunkcyjny na początku zdania.?DIzHsn23WJKs (13 znaków)
Zwiększ długość poprzez symbole.Dodaj symbol na końcu.?DIzHsn23WJKs” (14 znaków)


Częste pułapki, których należy unikać

Cyber-przestępcy używają zaawansowanych narzędzi, które są w stanie szybko rozszyfrować hasło.
Nie twórz haseł używając:
  • Pojęć słownikowych w żadnym języku.
  • Słów zapisanych od tyłu, częstych błędów ortograficznych i skrótów.
  • Ciągów znaków lub powtórzonych znaków. Przykłady: 12345678, 222222, abcdefg, lub sąsiadujących ze sobą na klawiaturze liter (qwerty).
  • Danych osobistych. Twoje imię, data urodzenia, numer dowodu, lub podobne dane.



    10 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na serwisach społecznościowych

    Serwisy społecznościowe,, jak np. MySpace, Facebook, Twitter, i Windows Live Spaces to serwisy, z których ludzie mogą korzystać, by dzielić się zdjęciami, filmami wideo i wiadomościami z innymi.
    Wraz ze wzrostem popularności serwisów społecznościowych, zwiększają się ryzyka związane z korzystaniem z nich. Hakerzy, spammerzy, twórcy wirusów, złodzieje tożsamości i inni przestępcy podążają za tym ruchem.
    Przeczytaj te wskazówki, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z takich serwisów.
  • Bądź ostrożny kiedy klikasz w linki, które otrzymujesz w wiadomościach od znajomych na serwisach społecznościowych. Traktuj linki w wiadomościach na takich serwisach tak samo, jak linki w wiadomościach e-mail. (Uważaj na linki w wiadomościach e-mail i Oszustwa poprzez kliknięcie: cyber-przestępcy chcą, żebyś powiedział „lubię to”.)
  • Miej świadomość tego, co umieściłeś na swój temat. . Popularną metodą włamania się na konta bankowe i inne konta przez hakerów, to kliknięcie w link “Zapomniałeś hasła?” na stronie logowania. Aby włamać się na Twoje konto, szukają odpowiedzi na Twoje pytania zabezpieczające, tj. urodziny, miejsce zamieszkania, klasę liceum, imię panieńskie Twojej matki. Jeśli serwis na to pozwala, stwórz swoje własne pytania zabezpieczające. Nie twórz ich na podstawie informacji, które wszyscy mogą znaleźć w sieci.
  • Nie ufaj, że wiadomość pochodzi od osoby, która twierdzi, że ją nadała. Hakerzy mogą się włamać na konta i wysyłać wiadomości, które wydają się pochodzić od przyjaciół. Jeżeli podejrzewasz, że wiadomość jest fałszywa, skorzystaj z alternatywnej metody, by skontaktować się z tą osobą i się o tym dowiedzieć. Dotyczy to również zaproszeń do przystąpienia do nowych serwisów społecznościowych. 
  • Aby uniknąć ujawnienia adresów e-mail znajomych, nie pozwalaj serwisom społecznościowym na skanowanie Twojej książki adresów e-mail. Kiedy dołączasz do nowego serwisu społecznościowego, możesz otrzymać propozycję podania swojego adresu e-mail i hasła, żeby się dowiedzieć, czy osoby które znasz są na tym serwisie. Serwis może wykorzystać te informacje, aby wysłać wiadomości do wszystkich osób w Twojej liście kontaktów, a nawet wszystkich osób, do których kiedykolwiek wysyłałeś wiadomość z tego adresu. Serwisy społecznościowe powinny informować o takim postępowaniu, lecz nie wszystkie tak robią.
  • Wpisz adres swojego serwisu społecznościowego bezpośrednio w przeglądarce i używaj osobistych zakładek. Kiedy klikasz na link do twojego serwisu poprzez wiadomość e-mail, albo inną stronę, istnieje prawdopodobieństwo, że wprowadzasz swoją nazwę użytkownika i hasło na fałszywej stronie, gdzie Twoje dane osobiste mogą zostać skradzione. 
  • Uważaj kogo dodajesz do znajomych na serwisach społecznościowych. Złodzieje tożsamości mogą tworzyć fałszywe profile w celu pozyskania informacji na Twój temat.
  • Ostrożnie wybieraj swój serwis społecznościowy. Nawet jeśli możesz usunąć Twoje konto, każda osoba w sieci z łatwością może wydrukować Twoje zdjęcia, oraz zapisać tekst, obrazy i filmy wideo na komputerze.
  • Wyjdź z założenia, że wszystko, co umieścisz na serwisie społecznościowym, jest tam na stałe.
  • Bądź ostrożny podczas instalowania dodatków na Twojej stronie. Wiele serwisów społecznościowych pozwala na pobieranie zewnętrznych aplikacji, które dają Ci więcej możliwości na Twojej osobistej stronie. Czasem przestępcy używają takich aplikacji, aby wykraść Twoje dane osobiste. W celu bezpiecznego pobrania i wykorzystania zewnętrznych aplikacji powinieneś przedsięwziąć te same środki ostrożności, jak w przypadku wszystkich innych programów i plików, które pobierasz w sieci.
  • Zastanów się dwa razy, zanim skorzystasz z serwisów społecznościowych w pracy.



    Jak zwiększyć ochronę komputera przed złośliwym oprogramowaniem?

Zainstalować zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem

Instalacja programów antywirusowych i antyszpiegowskich z zaufanych źródeł
  • Nigdy nie pobieraj plików w odpowiedzi na ostrzeżenia pochodzące z programów, których nie instalowałeś, lub których nie rozpoznajesz, a które opisane są jako chroniące komputer lub usuwające wirusy. Najprawdopodobniej będą działały wręcz odwrotnie.
  • Zainstaluj cieszący się dobrą reputacją program antyszpiegowski producenta, któremu ufasz.
    • Microsoft Security Essentials zapewnia aktywną, darmową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.
Regularnie aktualizuj oprogramowanie
Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby na wykorzystanie słabości programów. Wiele firm tworzących oprogramowanie stale walczy z tymi zagrożeniami. To dlatego należy:
  • Regularnie instalować aktualizacje dla wszystkich programów - antywirusowych, antyszpiegowskich, przeglądarek (takich jak Windows Internet Explorer), systemu operacyjnego (np. Windows), programów biurowych i innych.
  • Korzystać z automatycznych aktualizacji. 
  • Odinstalować programy, których nie używamy. Można to zrobić poprzez Panel sterowania w systemie Windows.
Tworzenie silnych haseł
  • Silne hasła to takie, które składają się z co najmniej 14 znaków i zawierają zarówno litery, jak i cyfry i znaki specjalne. Dowiedz się jak je tworzyć.
  • Nie ujawniaj nikomu swoich haseł.
  • Nie korzystaj z tego samego hasła na wszystkich stronach. Jeśli ktoś ukradnie Twoje hasło, zagrożone są wszystkie informacje, które to hasło chroniło.
  • Stwórz różne, silne hasła dla routera oraz klucza sieci bezprzewodowej w domu. Dowiedz się jak to zrobić od firmy, która dostarczyła router.
Nigdy nie wyłączaj zapory
Zapora stanowi barierę ochronną pomiędzy komputerem, a Internetem. Wyłączenie jej choćby na chwilę zwiększa ryzyko zainfekowania komputera przez złośliwe oprogramowanie.
Ostrożnie korzystaj z dysków flash
Zminimalizuj ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem:
  • Nie podłączaj do komputera dysków flash z nieznanych źródeł.
  • Kiedy podłączasz dysk flash, trzymaj wciśnięty klawisz SHIFT. Jeśli o tym zapomnisz, kliknij Zamknij w górnym prawym roku, aby zamknąć wszelkie okna związane z dyskiem.
  • Nie otwieraj plików, których się nie spodziewasz na dysku.

Nie pobieraj złośliwego oprogramowania

Postępuj według następujących zaleceń:
  • Bądź ostrożny przy otwieraniu plików dołączonych do wiadomości email i wiadomości błyskawicznych (IM) oraz plików zamieszczanych w serwisach społecznościowych (np. Facebook) - nawet jeśli znasz nadawcę. Zapytaj znajomego, czy rzeczywiście wysłał tę wiadomość; jeśli nie - usuń ją / zamknij okno wiadomości.
  • Unikaj klikania przycisków Zgadzam się, OK , i Akceptuję w reklamach oraz ostrzeżeniach na stronach, które wydają się podejrzane lub które oferują usuwanie złośliwego oprogramowania i wirusów.
    • Zamiast tego wciśnij kombinację klawiszy CTRL + F4 na klawiaturze.
    • Jeśli to nie zadziała, użyj kombinacji ALT + F4 aby zamknąć przeglądarkę. Zamknij wszystkie zakładki, nie zapisuj żadnych zakładek, aby nie otworzyły się przy ponownym uruchomieniu przeglądarki.
  • Pobieraj oprogramowanie jedynie ze stron, którym ufasz. Uważaj na "darmowe" oferty plików muzycznych, gier, filmów itp. Bardzo często zawierają złośliwe oprogramowanie.



    Co to jest firewall?

    Firewall jest oprogramowaniem, lub sprzętem, które pomaga blokować hackerów, wirusy I robaki, które próbują dotrzeć do Twojego komputera przez internet.
    Firewall Diagram
  • Jeśli używasz komputera w domu, najważniejszym i najbardziej skutecznym pierwszym krokiem, który możesz wykonać by chronić swój komputer, jest włączenie firewalla.
  • Windows 7, Windows Vista, i Windows XP SP2 lub wyżej mają wbudowany i włączony firewall.
  • Jeśli masz więcej, niż jeden komputer, lub jeśli masz małą sieć biurową, istotne jest żeby chronić każdy komputer. Powinieneś mieć firewall hardware’owy (tak jak router) żeby chronić swoją sieć. Powinieneś również używać firewalla software’owego na każdym komputerze, żeby pomóc uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa w Twojej sieci, jeśli jeden z komputerów będzie zarażony.


    Czym jest oprogramowanie szpiegujące?

    Programy szpiegujące (ang. spyware) to ogólne określenie odnoszące się do programów, które wykonują pewne działania, najczęściej bez zgody użytkownika, na przykład:
  • Wyświetlają reklamy
  • Zbierają prywatne dane użytkownika
  • Zmieniają konfigurację komputera
Programy szpiegujące często kojarzy się z oprogramowaniem, które wyświetla reklamy (tzw. adware) lub z oprogramowaniem, które zbiera prywatne dane użytkownika.

Śledzenie aktywności

Nie oznacza to jednak, że wszystkie programy wyświetlające reklamy lub zbierające dane na temat aktywności użytkownika są złe. Dla przykładu, użytkownik może zarejestrować się w darmowym serwisie z muzyką, jednak "płaci" za to zgadzając się na otrzymywanie dobranych pod niego reklam. Jeśli użytkownik zapozna się z regulaminem, może uznać, że to uczciwy kompromis. Może się również zgodzić na śledzenie swojej aktywności w Internecie, aby odpowiednio dobrać wyświetlane reklamy.

Co robią programy szpiegujące

Inne rodzaje programów szpiegujących dokonują w komputerze zmian, które mogą okazać się denerwujące lub powodować spowolnienie i zawieszanie się systemu.
Takie programy mogą zmienić ustawienia przeglądarki związane z domyślą stroną główną lub wyszukiwaniem, lub instalować komponenty, których użytkownik nie chce lub nie potrzebuje. Mogą też znacznie utrudnić ponowne przywrócenie tych zmian do pierwotnego stanu.

Bądź świadom tego, co instalujesz

Kluczową kwestią jest to, czy użytkownik komputera rozumie, co dane oprogramowanie będzie robić i czy zgodził się, aby zostało zainstalowane na komputerze.
Typową sztuczką jest potajemne instalowanie programu szpiegującego przy okazji instalacji innego oprogramowania, na przykład programu do udostępniania muzyki lub filmów.
Za każdym razem, kiedy instalujesz cokolwiek na swoim komputerze, dokładnie przeczytaj wszystkie warunki, w tym umowy licencyjne i zasady zachowania poufności. Czasami dołączenie niechcianego oprogramowania jest zapisane w umowie licencyjnej lub zasadach zachowania poufności, może się jednak okazać, że wzmianka o tym znajduje się na końcu dokumentu.


Co to jest wirus komputerowy?

Wirusy komputerowe to małe programy, które zostały stworzone, by rozprzestrzeniać się z jednego komputera na następny i ingerować w działanie komputera.
Wirus może uszkodzić, lub usunąć dane na Twoim komputerze, wykorzystać Twój program e-mail, by się rozprzestrzeniać na inne komputery a nawet usunąć całą zawartość dysku twardego.
Wirusy komputerowe często się rozprzestrzeniają za poprzez załączniki poczty e-mail i wiadomości w komunikatorach internetowych. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby nigdy nie otwierać załączników wiadomości e-mail, jeśli nie wiesz od kogo one pochodzą.
Wirusy mogą być zamaskowane w postaci załączników śmiesznych obrazków, kartek z życzeniami, plików audio i wideo.
Wirusy komputerowe mogą się również rozprzestrzeniać przez pliki do pobrania w internecie. Mogą być ukryte w nielegalnym oprogramowaniu, lub innych plikach i programach, które pobierasz.
Żeby pomóc uniknąć wirusów komputerowych, bardzo ważne jest aktualizowanie komputera najnowszymi aktualizacjami i oprogramowaniem antywirusowym, śledzenie najnowszych zagrożeń, pracowanie na komputerze jako zwykły użytkownik (nie jako administrator), i stosowanie się do kilku podstawowych zasad kiedy surfujesz w sieci, pobierasz pliki i otwierasz załączniki.
Kiedy wirus już się dostanie na Twój komputer, ważniejsze od jego rodzaju i pochodzenia jest usunięcie go i uniemożliwienie dalszych szkód.


 Cyberbullying
Cyberbullying to wysyłanie i publikowanie szkodliwych treści lub obrazów przy użyciu Internetu lub innych cyfrowych narzędzi komunikacyjnych.
Cyberbullying ma miejsce wtedy, gdy dziecko albo nastolatek jest tyranizowane, zastraszane, szykanowane, upokarzane, zawstydzane lub w inny sposób krzywdzone przez inne dziecko lub nastolatka przy użyciu Internetu, interaktywnych lub cyfrowych technologii, albo też telefonów komórkowych. 

Grooming
Grooming to działania osoby dorosłej, która przy użyciu chatroomów (i innych środków komunikacyjnych dostępnych w Internecie) stara się nakłonić dziecko do kontynuacji znajomości w formie spotkania w świecie rzeczywistym z intencją seksualnego wykorzystania go.